Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

W dniu 27 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Celem świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w w/w ustawie jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Będzie ono przysługiwało obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub cudzoziemcom legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejnym z warunków otrzymania świadczenia jest ukończenie 18 roku życia oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji, zwanym dalej „osobami uprawnionymi”.

Świadczenie będzie przysługiwało tym osobom, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, albo gdy suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem renty rodzinnej przyznanej w okolicznościach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730 i 752), zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.

Z tym, że świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 miesięcznie, przy czym łączna kwota świadczenia uzupełniającego i świadczeń nie może przekroczyć 1600 zł miesięcznie.

Świadczenie nie będzie przysługiwało osobom, które są tymczasowo aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem tych osób, które odbywają karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Ustalenie prawa do w/w świadczenia będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej, składany odpowiednio do organu wypłacającego świadczenie emerytalno-rentowe albo rentę socjalną, a w przypadku pozostałych osób uprawnionych – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przyznanie prawa do w/w świadczenia, odmowa prawa, zmiana jego wysokości oraz stwierdzenie ustania prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w drodze decyzji.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2019.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią ustawy po adresem:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/1622/1