Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Szanowni Państwo,

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi, w tym roku, również postanowił włączyć się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, dlatego we współpracy z rumskimi szkołami:  Szkołą Podstawową Nr 9 i Podstawową Ekologiczną Szkołą Społeczną przeprowadzono akcję promującą ten dzień przy pomocy plakatów. Plakaty, które wykonali uczniowie z pomocą nauczycieli, zostały  rozwieszone w najbardziej uczęszczanych miejscach miasta (szkołach przedszkolach, przychodniach, bibliotekach …). Rozwieszono ich ponad 30. Do naszych działań włączyła się  również Szkoła Podstawowa Nr 10. Uczniowie „10” i „Ekologa” oprócz plakatów przygotowali dla osób niepełnosprawnych kolorowe kartki z życzeniami. Kartki zostały przekazane mieszkańcom  Willi „Senior”,   Centrum Opiekuńczo Rehabilitacyjnego „Salubre”, podopiecznym  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi  i wywołały  wiele radości i uśmiechów na twarzy. Dodatkowo , uczniowie klasy pierwszej w SP 10, pod opieką Pani Natalii Pol podczas zajęć dowiedziała się, Jak pomagać osobom niepełnosprawnym i przygotowała gazetkę. Plakaty umieszczone zostały również na Facebook-u, gdzie są rozpowszechniane i zyskują bardzo pozytywny oddźwięk.

Brawo dla Wszystkich, którzy włączyli się we wspólne działania!!! Ich efekty przybliżą zamieszczone zdjęcia.

Na ręce dyrektorów szkół Pani Beaty Kędzierskiej (SP10), Pani Ewie Hołowni (Ekolog) i Pana Daniela Hadama (SP9) oraz  Pani Moniki Bukowskiej (Ekolog), składamy podziękowania dla uczniów i nauczycieli, którzy tak aktywnie włączyli się w zainicjowane przez nas działania.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Przygotowała: Iwona Czachorowska