Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać w filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi mieszczącego się w siedzibie Urzędu Miasta Rumi ul. Sobieskiego 7 w pokoju 04 jak i w formie dokumentów elektronicznych przekazywanych m.in. za pośrednictwem banków oraz platformy
e-PUAP.
Terminy rozpatrywania wniosków o świadczenia wychowawcze:
- W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia przysługująca za miesiąc październik nastąpi do dnia 31 października.
- W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpi do dnia 30 listopada.
- W przypadku gdy wniosek zostanie złożony od dnia 1 października do dnia 31 października, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpi do dnia 31 grudnia.
- W przypadku gdy wniosek zostanie złożony od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
- W przypadku gdy wniosek zostanie złożony od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpi do ostatniego dnia lutego.
- W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.
Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.
Druki wniosków do pobrania:
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
Ważne informacje dla osób składających wniosek na pierwsze dziecko w rodzinie:
Wyłączone zostało stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.
W stosunku do osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został wprowadzony wymóg dołączenia do wniosku o 500+ zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku oraz wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Wymóg dołączania takiego zaświadczenia w miejsce obowiązku składania oświadczenia o deklarowanych dochodach.
Informacja dla osób samotnie wychowujących dzieci
Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko
Zgodnie z dodanym art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko (pojęcie to zdefiniowane jest w art. 2 pkt 13 ww. ustawy) nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
1) drugie z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
4) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka
i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
5) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej.