Wnioski z funduszu alimentacyjnego na okres 2018/2019
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.
Po 31 października osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego może złożyć wniosek w każdym czasie. Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się od miesiąca w którym wpłynął wniosek.
Komu i kiedy przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej – dziecku – do ukończenia przez nią 18 roku życia ; do ukończenia 25 roku życia gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej; bezterminowo gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie uprawnionej tj. dziecku, które ma zasądzone od rodzica alimenty (na podstawie : wyroku, postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem) w sytuacji gdy egzekucja alimentów jest bezskuteczna.
Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie z FA komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy odpowiednim zaświadczeniem.
W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z FA wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego (lub innego właściwego sądu) potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.
Dochód uprawniający do świadczeń
Świadczenia z FA przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł netto.
Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Świadczenia z FA przysługują w kwocie bieżąco zasądzonych alimentów, ale nie mogą wynieść więcej niż po 500 zł na każde z uprawnionych do alimentów dzieci.
Kto może złożyć wniosek
Wniosek może złożyć:
- pełnoletnia osoba uprawniona
- przedstawiciel ustawowy osoby uprawnionej
Co należy dołączyć do wniosku:
Do wniosku o świadczenie z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO należy dołączyć :
– odpis skrócony aktu urodzenia dziecka uprawnionego do alimentów (oryginał do wglądu);
– zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych w okresie ostatnich 2 miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o świadczenie alimentacyjne + zaświadczenie za cały 2017 rok o wyegzekwowanych przez komornika alimentach;
– odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty lub odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem (oryginał do wglądu);
– zaświadczenie lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów (załącznik nr 2, 3);
– zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej powyżej 18 roku życia do szkoły lub szkoły wyższej w roku szkolnym 2018/2019 ( pełnoletnia osoba uprawniona do świadczeń z funduszu składa wniosek sama na siebie);
– informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo niepodjęciu tych czynności;
– nakaz płatniczy za 2017r./ zaświadczenie Urzędu Gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w ha przeliczeniowych w roku 2017;
– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności osoby uprawnionej do alimentów (jedynie w przypadku posiadania).
Gdzie złożyć wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego ?
Wnioski o przyznanie świadczeń z FA należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rumi – Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego, przy ulicy Abrahama 17 w dniach:
poniedziałek: od 10:00 do 17:00
wtorek: od 8:00 do 13:00
środa: od 8:00 do 13:00
czwartek: od 8:00 do 13:00
piątek: od 8:00 do 13:00
Wydawanie oraz przyjmowanie wniosków, a także udzielanie informacji – pokój nr 2.